Szerokie, piaszczyste plaże. Molo z nadmorskim corso, szczególny mikroklimat, gdzie z jodem mieszają się olejki eteryczne z pobliskich lasów Wolińskiego Parku Narodowego, oryginalne założenia parkowe, nastrojowe krajobrazy ze słynnym wolińskim klifem, ale nade wszystko, zachęcająca do kąpieli, wyjątkowo ciepła w tej części Bałtyku woda.
Molo długie na 395 metrów daje wrażenie wkroczenia w głąb morza, ale komu tych wrażeń mało, znajdzie tu przystań żeglugi turystycznej, skąd odpływają statki na pobliską wyspę Uznam do niemieckiego Ahlbeck. Panorama Zatoki Pomorskiej i Mierzei Przytorskiej to niezapomniane atrakcje… i uwaga, w odróżnieniu od Sopotu, wstęp na molo jest bezpłatny. Dla starszych kuracjuszy czy rodzin z gromadką dzieci – to argument nie do pogardzenia. Wieczorem dodatkowych wrażeń dostarczy widoczne w oddali światło latarni morskiej w Świnoujściu.
Miłośnikom spacerów poszukującym zbawczego jodu, polecamy biegnącą równolegle do brzegu morza promenadę. Sąsiedztwo Parku Zdrojowego, liczne urokliwe pensjonaty, sklepiki z pamiątkami, amfiteatr i knajpki na każdą kieszeń, dopełniają nastrojowego klimatu tego miejsca. Komu mało atrakcji, polecamy Promenadę Gwiazd, gdzie znajdzie uwiecznione w brązie dłonie z górą stu artystów, znanych i lubianych.
Kto dotrze w tę okolicę, stanie też oko w oko z uwiecznionymi tutaj sławami polskiej piosenki oraz postaciami odtwórców głośnych ról z inscenizacji teatralnych i legendarnych filmów. Rodzinom przybyłym tutaj z dziećmi, polecamy wizytę w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku narodowego. To tam, przy ul. Niepodległości znajdziemy ekspozycję miejscowej fauny i flory, zaskakującą różnorodnością.
Miejscowe planetarium to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Wrażenia są tak dalece realistyczne, że nie tylko najmłodsi mają wrażenie bezpośredniego obcowania z kosmosem i bezmiarem międzygalaktycznych przestrzeni. Dosłownie, zatyka z wrażenia dech i to nie tylko najmłodszym.
Panoramę morza i okolic najlepiej obserwować na wschodzie Międzyzdrojów, gdzie znajdziemy punkt widokowy Kawcza Góra. Położony 61 m n.p.m. U jej podnóża, charakterystyczny akcent stanowi brama do Wolińskiego Parku Narodowego, mająca kształt ustawionego pionowo kadłuba kutra rybackiego. Powrót do miasta zapewni szeroka plaża, gdzie zejdziemy wygodnymi schodami. Przed wybuchem II wojny światowej, goście delektowali się na tarasach widokowych aromatyczną kawą, serwowaną w porcelanowych filiżankach. Dzisiaj po kawiarni pozostały jedynie dwa kamienne obeliski na szczycie.
Przy trasie 102, blisko 4 kilometry za miastem, położone jest najwyższe z okolicznych wzniesień naszego wybrzeża, a mianowicie Góra Gosań – 95 m n.p.m. Dla miłośników artefaktów niewątpliwą atrakcją okażą się położone na szczycie pozostałości bunkrów i obserwacyjnej wieży artyleryjskiej. Rozciągający się stąd widok na Międzyzdroje, Świnoujście, czy położony po drugiej stronie granicy Ahlbeck, zadowoli najwybredniejszego obserwatora. Warto zaopatrzyć się w lornetkę, by lepiej dostrzec zarysy niemieckiego statku, zatopionego w roku 1945 w Bałtyku.
Starodrzew bukowy dodaje scenerii tego miejsca uroku, podobnie jak sama droga na szczyt. Pomimo, że liczy jedynie 400 metrów, pozwoli odczuć mięśnie i coś na kształt miłego w tych okolicznościach zmęczenia. Dla tych, którzy pragną odpocząć od samochodu, to również doskonały cel wyprawy rowerowej, pod warunkiem, że wszyscy zaopatrzymy się w kaski. Nie zawadzi zabrać ze sobą wodę lub napój izotoniczny.
Woliński Park Narodowy chlubi się kojarzonymi zwykle z Białowieżą żubrami. Ich kolonia liczy zwykle od 6 do 9 osobników, a cała historia zaczęła się jeszcze w latach 70. minionego stulecia, kiedy to właśnie z Białowieży sprowadzono pierwsze cztery żubry. Co rok nowe zdrowe cielaki przekazywane są do innych stad. Pokazowa zagroda leży zaledwie kilometr od centrum miasta. Rezerwat zamieszkują sarny i dziki, a w przestronnych wolierach obserwować możemy orły bieliki i wydające charakterystyczny ton puchacze.
Bardziej dociekliwym miłośnikom przyrody polecamy Wzgórze Zielonka. Położone 7 kilometrów od Międzyzdrojów – w Lubinie, oferuje jedyną w swoim rodzaju panoramę. Oprócz Bałtyku i Jeziora Wicko możemy stąd podziwiać Zalew Szczeciński i Deltę Wsteczną Świny. To unikatowa w swojej różnorodności sceneria.
Dwa kilometry od centrum napotkamy pięknie położoną, kameralną i mniej zatłoczoną plażę naturystów, która w niczym nie ustępuję tej „tradycyjnej” w Międzyzdrojach, przez wielu uważaną za najpiękniejszą z bałtyckich plaż.
Z kolei w Wapnicy ścieżka edukacyjna prowadząca wśród lesistych wzgórz do punktu widokowego na Piaskowej Górze, wiedzie brzegiem Turkusowego jeziora, które swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej barwie lustra wody. To efekt i pozostałość po działającej tu do końca lat 40. minionego stulecia kopalni kredy.
Oceanarium z podziemnym półtunelem, zawiera znakomicie zaaranżowane zbiorniki wodne z oryginalną roślinnością i wieloma odmianami egzotycznych ryb, a także gatunki zwierząt wodnych z całego świata. Jest tu także ścieżka edukacyjna i place zbaw dla najmłodszych.
Restauracje, pizzerie, tawerny, puby, bistra i bary na każdą kieszeń, smak i gust kulinarny, podobnie jak baza noclegowa – dopełniają oferty dla turystów, kuracjuszy, ludzi szukających szybkiego wytchnienia i relaksu po wytężonej pracy. Międzyzdroje to atrakcyjne miejsce również dla przybyłych tu w celach biznesowych managerów, czy szukających inspiracji ludzi kultury i freelancerów. Każdy, bez względu na zasobność portfela, znajdzie tutaj zadowalającą dla siebie propozycję pobytu, relaksu i wypoczynku nad polskim Bałtykiem.